Karácsonyi könyvajánló: Egy félénk férfi atlasza
Christoph Ransmayr Thomas Bernhard és Peter Handke mellett a második világháború utáni osztrák irodalom legnagyobb alakja.
Forgács József szociálpszichológus Rónai Egon műsorában bírálta a magyar kormányt.
Forgács József Ausztráliában élő szociálpszichológus az Index Konkrétan című műsorában fejtette ki véleményét Magyarország helyzetéről az ukrán-orosz konfliktusról, a „populista narratíváról”, valamint a „törzsi identitásról”.
A szociálpszichológus úgy látja, hogy „a második világháború óta a legegyértelműbb erkölcsi kérdés, hogy melyik oldalra kellene állnia Magyarországnak az orosz–ukrán konfliktusban,
ennek ellenére mégis rosszul döntünk, mert az agresszort támogatjuk ”.
Majd az is hozzáteszi, hogy „Magyarország történelme valóban szerencsétlenül alakult, azonban ezért jórészt mi vagyunk a felelősök, mert bár a két világháborúból sok konzekvenciát le lehetett volna vonni, mi ezeket elmulasztottuk”. A professzor úgy látja, az emberek „mesevilágokban élnek, és törzsi narratívákban hisznek, de előbb-utóbb mindig a valóság győz”. A problémát abban látja, hogy „minél tovább ragaszkodunk ezekhez a hazugságokhoz, annál fájdalmasabb lesz az összeütközés a valósággal”.
Forgács az interjú során „elismerően” nyilatkozott arról, hogy a
jelenlegi populista narratíva valóban nagyon népszerű, mert egyszerű, ezért könnyen megfogja érzelmileg az embereket,
az Orbán Viktorral szemben álló liberálisoké azonban már jóval komplexebb”. Ez az oka szerinte annak, hogy kevésbé sikeres is, mert az „emberi gondolkodáshoz az egyszerűbb megoldások állnak közelebb”.
Forgács arra is kitért, hogy az általa taglalt „jelenség” nem csak a magyar miniszterelnök vagy a török elnök által képviselt „populista politikában” figyelhető meg, szerinte ugyanis
az Egyesült Államokban uralkodó „radikális feminista ideológia” is hasonló „törzsi identitást” ad az embereknek.
A társadalmi megosztottság sem országspecifikus dolog Forgács szerint, ez „nem csak a magyarokra jellemző”. Az információs technológia fejlődése ugyanis világszerte nagy lökést adott a fragmentációnak – vélekedett a szociálpszichológus.
Nyitókép: Youtube/Képkocka